ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΒΟΣΝΙΑ 2-1 – Ο Μέσι…όλα τα λεφτά

Αργεντινή - Βοσνία 2-1: Με Μέσι και... άγχος (photos) Η Αργεντινή ξεκίνησε νικηφόρα (2-1) την πορεία της στο Μουντιάλ 2014, κερδίζοντας χάρις στον Μέσι την πρωτάρα Βοσνία με 2-1, χωρίς όμως σε καμία περίπ[τωση να ικανοποιήσει τα εκατομμύρια των φίλων της στον πλανήτη.

Ο αγώνας άρχισε πολύ καλά για την Αργεντινή με τον Μέσι να εκτελεί από τα αριστερά ένα φάουλ και τον Κολάσινατς να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς.(1-0)

Η κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ανάγκασε τον  Σαμπέγια να πραγματοποιήσει δύο αλλαγές στο ημίχρονο. Ο Γκάγκο μπήκε στο γήπεδο αντί του Καμπανιάρο και ο Ιγκουαΐν στη θέση του αρνητικού Μάξι Ροντρίγκεζ. Η εικόνα των Αργεντίνων δεν άλλαξε προς το καλύτερο, αλλά ο Λιονέλ Μέσι στο 65′ με μία υπέροχη ενέργεια κατόρθωσε να πλασάρει υποδειγματικά τον Μπέγκοβιτς  (2-0)

Παρά το γεγονός ότι έμειναν με δύο γκολ πίσω, οι Βόσνιοι δεν τα παράτησαν… Ο Σάφετ Σούσιτς προσπάθησε από τον πάγκο να αλλάξει τη ροή του ματς και τα κατάφερε. Ο Βέντραν Ιμπίσεβιτς ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 69′ πήρε την πάσα από τον Μεντούγιανιν ο οποίος είχε μπει στον αγώνα στο 74′ και έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου πλάσαρε σωστά τον Ρομέρο.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Αργεντινή (Αλεχάντρο Σαμπέγια): Ρομέρο, Γκαράι, Καμπανιάρο (46′ Γκάγο), Φεδερίκο Φερνάντες, Ρόχο, Σαμπαλέτα, Μασεράνο, Μάξι Ροδρίγκες (46′ Ιγουαΐν), Ντι Μαρία, Μέσι, Αγουέρο (87′ Μπίλια)

Βοσνία (Σάφετ Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Μπίτσακσιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Μούιτζα (69′ Ιμπίσεβιτς), Μισίμοβιτς (76′ Μεντουνγιανίν), Λούλιτς, Χαΐροβιτς (71′ Βίστσα), Τζέκο.